Intelligens ház. Okos otthon. Egyre többször hallunk róla, de vajon mitől okosabb, intelligensebb, mint egy hagyományos ház? És miért lesz jobb nekünk, ha intelligens házban lakunk?

Az intelligens házak elsődleges funkciója, hogy kialakításuk révén energiahatékonyak. Megtanulják, vagy megtaníthatjuk nekik napi életritmusunkat és ennek megfelelően avatkoznak be a gépészet, a világítás, vagy éppen az árnyékolás rendszereibe úgy, hogy az nem csak gazdaságos, de rendkívül komfortos, kényelmes lesz számunkra. Nem utolsó sorban pedig növelik biztonságunkat, csökkentik az esetleges „balesetek” vagy a rossz indulatú behatolások kockázatát. Lássuk tehát, mitől jobb és élhetőbb egy ilyen ház.

Egy okosan vezérelt árnyékoló nyáron kint,
télen pedig bent tartja a meleget!

Nézzük például a fűtést. Horribilis összegeket kell télen kifizetnünk azért, hogy komfortosan érezzük magunkat az otthonunkban. Az okos ház ugyanezt a komfortot úgy valósítja meg, hogy napirendünkhöz, szokásainkhoz alkalmazkodva, gazdaságosan működteti a ház fűtését. Helyiségenként és napszakonként változtathatjuk a kívánt hőmérsékletet, így mindig csak ott, és annyira fűti be a helyiségeket, amire valóban szükségünk van. Ha télen süt a nap, felhúzza az árnyékolókat, lejjebb veszi a fűtőberendezés teljesítményét és hagyja, hogy a nap melege rásegítsen a fűtésre. Este viszont lehúzza az árnyékolókat, hiszen hőszigetelő képességük révén azok is segítenek abban, hogy az épület benntartsa a meleget. Távollétünkben szintén csökkenti a fűtés intenzitását, így nem megy kárba az energia akkor, amikor nem tartózkodunk otthon. Így biztosak lehetünk abban, hogy tényleg csak annyit fizetünk a fűtésért, amennyit valóban szükséges a komfortunk érdekében.

Az árnyékolók automatikus működtetése nyáron is rendkívül hasznos. Árnyékoló képességük révén sokkal kevesebbet kell használnunk a klímaberendezést, mely nem csak sok áramot fogyaszt, de bizony egészségtelen is.

A ház valamennyi rendszere elérhető okostelefonról,
tabletről vagy számítógépről is.

Az intelligens házak számos külső és belső érzékelővel információt gyűjtenek az épület fizikai paramétereiről és arról, hogy éppen az épület mely részei vannak tényleges használatban. Figyelik az időjárást, az energiafelhasználást, vagy éppen a jelenlétet. Ezek alapján képes a ház reagálni az aktuális körülményekre. Lejjebb veszi, majd később teljesen kikapcsolja a világítást ott, ahol nem tartózkodik senki, viharos idő esetén behúzza a napellenzőket, vagy akár becsukja az ablakokat. Lekapcsolja az égve hagyott lámpákat és a szükségtelen elektromos fogyasztókat is, ha elmegyünk otthonról. Sőt, akár a vizet is elzárja az épületben. Így egy esetleges csőtörés nem okoz felbecsülhetetlen károkat, mialatt távol vagyunk. Ha mégis bármilyen rendellenes állapot következik be (vízszivárgás, illetéktelen behatolás, áramszünet), arról azonnal értesít bennünket. Gondoljunk csak arra, milyen lehet egy két hete leolvadt mélyhűtő a nyári kánikulában…

Az épület technológiája révén bármikor lehetőségünk van arra, hogy interneten keresztül távolról, okostelefonnal, tablettel, vagy számítógép segítségével elérjük a ház valamennyi olyan rendszerét, mely az okos ház részét képezi. Megnézhetjük a biztonsági kamerák képeit, távolról kezelhetjük a riasztót, megváltoztathatjuk a termosztátok beállításai, vagy éppen felfűthetjük a szaunát. Pontosan tudhatjuk, ha valaki járt az épületben. Felkapcsolhatjuk a világítást, vagy beállíthatjuk az árnyékolókat. Minden pillanatban nyugodtak lehetünk, hogy az épület felügyelet alatt van és a kezünkben az irányítás!

Az intelligens otthonok lényege tehát abban rejlik, hogy míg igazán kényelmes és biztonságos környezetet teremt lakói számára, addig az energiafelhasználást is a minimumra csökkenti. Környezetbarát és pénztárcakímélő.